Mobilnost osebja

Mobilnost osebja
Priložnosti za osebje
Erasmus+ program ponuja predavateljem in nepedagoškemu osebju priložnost za mednarodne izkušnje, pridobivanje novih znanj in referenc, ki prispevajo k njihovemu profesionalnemu in osebnemu razvoju. Udeležba na mobilnostih omogoča izmenjavo dobrih praks in izkušenj s tujimi institucijami, kar izboljša kakovost dela in obogati izobraževalni proces.
Pogosta vprašanja
- Mobilnost za poučevanje (STA): predavatelji lahko gostujejo na partnerskih institucijah v tujini, kjer predavajo in sodelujejo s študenti ter akademskim kadrom. S tem pridobijo nove izkušnje, izboljšajo učne metode in lahko razvijejo nove študijske programe. Gostovanje tujih profesorjev na GEA College pa dodatno obogati izobraževalni proces za študente. Pogoj za STA mobilnost je najmanj 8 ur poučevanja na teden.
- Mobilnost za usposabljanje (STT): nepedagoško osebje lahko sodeluje v usposabljanjih na tujih institucijah, kjer pridobijo nova znanja in izkušnje, ki jih nato vključijo v svoje delo. S tem izboljšajo kakovost delovnih procesov in povečajo učinkovitost na svojem strokovnem področju.
Mobilnosti Erasmus+ so na voljo zaposlenim in zunanjim sodelavcem, z določenimi pogoji:
- Zaposleni: Akademsko in nepedagoško osebje se lahko udeleži mobilnosti, če je ta del izobraževalnega ali usposabljalnega načrta, ki ga fakulteta prepozna kot koristnega za razvoj posameznika in institucije.
- Zunanji sodelavci: Predavatelji in strokovnjaki, ki niso v rednem delovnem razmerju, se lahko udeležijo mobilnosti, če je njihovo sodelovanje v skladu s cilji mobilnosti in potrebami institucije.
- Programske države: mobilnost traja od najmanj 2 dni do največ 60 dni. Gostujoči iz podjetij lahko sodelujejo že z enodnevnim gostovanjem.
- Partnerske države: mobilnost traja od najmanj 5 dni do največ 60 dni. Tudi tukaj velja, da gostujoči iz podjetij lahko sodelujejo že z enodnevnim gostovanjem.
Želite več informacij?
Postopek mobilnosti osebja
- Prijava: osebje se prijavi na aktualen Erasmus+ razpis za mobilnost, kjer opredeli cilje in vsebine mobilnosti.
- Odobritev: po obravnavi prijave prejmejo sklep o odobritvi ali zavrnitvi.
- Podpis dokumentov: v primeru odobritve mobilnosti podpišejo dva ključna dokumenta:
- mobility agreement, ki določa cilje, aktivnosti in pričakovane rezultate mobilnosti in
- finančni sporazum, ki ureja financiranje in kritje stroškov.
- Urejanje logistike: V sodelovanju z Mednarodno pisarno uredijo nastanitev in prevoz.
- Sodelovanje: osebje je v stalnem stiku z Mednarodno pisarno in poroča o morebitnih težavah. Spremembe v načrtu mobilnosti je treba uskladiti z gostujočo in matično institucijo.
- Izpolnjevanje anket: Po zaključku mobilnosti mora osebje izpolniti anketo Evropske komisije (EU Survey).
- Interno poročilo: Osebje odda interno poročilo GEA College, kjer opiše svoje izkušnje in dosežke.
- Načrt diseminacije rezultatov: Izpolnijo obrazec za načrt diseminacije rezultatov, kjer predstavijo, kako bodo pridobljena znanja in izkušnje prenesli na matično institucijo in sodelavce.
- E+ dotacije za bivanje
Najvišji zneski E+ dotacije za bivanje glede na državo mobilnosti, določeno v okviru zneskov priporočenih s strani Evropske komisije.Skupina 1: 180 EUR/dan
Danska, Finska, Islandija, Irska, Luksemburg, Švedska, Velika Britanija, Lihtenštajn, Norveška.
Skupina 2: 160 EUR/dan
Avstrija, Belgija, Nemčija, Francija, Italija, Grčija, Španija, Ciper, Nizozemska, Malta, Portugalska.Skupina 3: 140 EUR/dan
Bolgarija, Hrvaška, Češka republika, Estonija, Latvija, Litva, Madžarska, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Republika Makedonija, Turčija, Srbija. -
E+ dotacije za pot
Najvišji zneski E+ dotacije za pot se izračunava glede na razdaljo med krajem izvora in krajem izvajanja aktivnosti, znesek pa pokriva pot tja in nazaj. Na izračun ne vpliva način prevoza, ki je dejansko uporabljen. Za končni izračun se upošteva dejanski strošek (razviden iz dokazil priloženim k finančni dokumentaciji) do višine najvišjega zneska. Pri izračunu (najvišje) dotacije za pot se uporabi kalkulator razdalj (zračna linija), ki je dostopen na povezavi: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/distance-calculator
Programske države
Vključujejo vse države članice EU (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska), države EGP/EFTA (Islandija, Lihtenštajn, Norveška) in države kandidatke za EU (Severna Makedonija, Srbija, Turčija).
Partnerske države
Sodelujejo v specifičnih akcijah Erasmus+, vendar nimajo dostopa do vseh aktivnosti kot programske države.